Komentarz genetyka na temat badania DNA płodowego
Ilość DNA odpowiadająca np. chromosomowi 21 to zaledwie 1,3% całkowitego DNA pływającego swobodnie we krwi matki, zaś nadmiar tego chromosomu, (odpowiedzialny za wystąpienie Zespołu Downa) to zaledwie o 0,2% więcej. Potrzeba zatem wyjątkowo czułych metod, aby ten nadmiar wykryć i odpowiednio zinterpretować klinicznie. Z tego powody, badanie NIPT pozostaje badaniem przesiewowym, aczkolwiek wyjątkowo czułym, jednak nadal określa jedynie ryzyko wystąpienia choroby. Nadal także nie pozwala postawić ostatecznego rozpoznania i jest wskazaniem do dalszych badań inwazyjnych (biopsji trofoblastu lub amniopunkcji). Jest jednak nieocenioną pomocą w przypadkach stwierdzenia podwyższonego ryzyka w typowym badaniu przesiewowym I trymestru, ponieważ precyzuje, czy podwyższone ryzyko dotyczy w rzeczywistości np. trisomii 21, czy jest wynikiem fałszywie dodatnim np. w przebiegu wczesnej infekcji wewnątrzmacicznej lub wielu innych czynników podnoszących ryzyko, lecz nie wynikających z rzeczywistej choroby płodu.
Należy zatem rozumieć, iż tak skomplikowana technologia molekularna jest badaniem kosztownym i w żadnym kraju na świecie nie jest refundowana przez środki publiczne.
Badanie NIPT w ostatniej wersji, pozwala określić ryzyko także dla wielu innych chorób, w tym dla najczęstszych trisomii 18 i 13, ploidii chromosomów płciowych, a także dla kilkunastu mikro-delecji/duplikacji, bardzo ciężkich chorób genetycznych, uwarunkowanych brakiem (lub nadmiarem) minimalnych odcinków chromosomów. Jednak czułosc tego badania dla niektórych mikrodelecji sięga jedynie 70%. Pacjentka musi zdawać sobie sprawę, iż prawidłowy wynik badania NIPT nie jest wynikiem 100 procentowym i dotyczy jedynie niewielkiej liczby chorób genetycznych. Z tego też powodu Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz inne towarzystwa naukowe na świecie, nie rekomendują tego badania jako podstawowego i jedynego , a jedynie pomocniczego w diagnostyce prenatalnej.
Głównym wskazaniem jest wynik ryzyka w typowym badaniu przesiewowym (USG + biochemia) o wartościach w zakresie 1:100 do 1:1000, a także w przypadkach gdy pacjentka obawia się badania inwazyjnego, obarczonego niewielkim, jednak ryzykiem poronienia.
Wykonanie NIPT nie zwalnia także od wykonania typowego badania USG i markerów biochemicznych w I trymestrze. Badanie I trymestru obejmuje znacznie większy zasięg patologii płodu, począwszy od stanów zapalnych, poprzez przewidywanie nadciśnienia i zahamowania wzrostu płodu w III trymestrze, na setkach rzadkich chorób genetycznych, których nie obejmuje badanie NIPT. Na przykład poszerzenie wymiaru NT może sugerować co najmniej 98 różnych chorób genetycznych w tym wad kości, nerek, wad serca czy chorób metabolicznych i pozwala nam na ukierunkowanie dalszych działań prenatalnych.
Proszę o tym pamiętać i nie zaniedbywać typowej diagnostyki.
Na świecie istnieje kilka systemów technologicznych wykonujących badanie NIPT. Wszystkie techniki mają zbliżone wskaźniki czułości, zatem wybór metody należy zazwyczaj do genetyka.
W naszej jednostce korzystamy z systemu Ilumina, na rynku dostępne są jeszcze testy Harmony i NIFTy, jednak rzekoma przewaga któregokolwiek systemu ma jedynie znaczenie marketingowe.
Wynik badania otrzymacie Państwo najpóźniej po tygodniu, zawsze wraz z osobistą konsultacją genetyka klinicznego, który wyjaśni zawiłości interpretacyjne i wskaże Państwu dalsze postępowanie.
Zachęcamy zatem do wykonania tego badania. Teraz znacie Państwo jego ograniczenia, jednak jest to badanie nieocenione i bardzo pomocne zarówno dla przyszłej mamy, jak również dla Lekarza prowadzącego ciążę.
Dr med. K.J. Piotrowski
Specjalista Genetyki Klinicznej
REJESTRACJA
Godziny otwarcia
pon.- cz. 8:00-20:00