Grant Norweski

Spółka DIAGEN od początku jej powstania bierze czynny udział w projektach europejskich, w celu zapoznania się z ogólnoświatowymi trendów w opiece perinatalnej i w miarę możliwości wdrożenia nowoczesnych metod opieki w naszych poradniach i laboratorium.

Jednym z najważniejszych i wartym podkreślenia,  był udział w projekcie „Rozwój opieki perinatalnej w podregionie szczecińskim – poprawa jakości i dostępności usług medycznych oraz profilaktyka”, dofinansowanym  ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Projekt dotyczył szeroko pojętej poprawy opieki perinatalnej łącznie z zabiegami wewnątrzmacicznymi na chorych płodach.

W ramach Projektu zrealizowaliśmy ważne zadanie pt.: „Badania dla kobiet poniżej 35 roku życia pod kątem wrodzonych wad płodu”. Projekt i nasze działania były szeroko promowane w mediach lokalnych. Pozwoliło to pacjentkom, które być może nie wykonałyby zalecanych badań prenatalnych, na możliwość ich wykonania w wysokospecjalistycznym ośrodku. Tylko  w 2015 roku Poradnia wykonała dodatkowo ponad 1600 badań USG w I i II trymestrze, a nasze Laboratorium wykonało ponad 800 analiz biochemicznych dla potrzeb analiz ryzyka. 

Podsumowaniem Projektu była Ogólnopolska Konferencja, dotycząca leczenia wewnątrzmacicznego rozszczepów kręgosłupa ze znamienitym niemieckim gościem Profesorem Kohlem. 

Na uwagę zasługuje wykład dr  Krzysztofa Piotrowskiego, specjalisty zarówno genetyki jak i położnictwa, który wygłosił  inicjujący wykład pt „The Genetic Aspect of Open Neural Tube Defects based on women population of Westpomeranian Region”. Wykład spotkał się z dużym uznaniem audytorium lekarzy z całej Polski. Uzupełnieniem wykładu była prezentacja dr Krzysztofa Mędrka na temat diagnostyki  ultrasonograficznej wad układu nerwowego. 

Prezes Zarządu DIAGEN 

  dr Krzysztof Piotrowski